Správy zo spoločnosti Zentiva
26. novembra 2024 / Články
Základné fakty o mnohopočetnom myelóme
Základné fakty o mnohopočetnom myelóme
MUDr. Plameňová Ivana, PhD, MBAKlinika hematológie a transfuziológie, Univerzitná nemocnica Martin
Čo je mnohopočetný myelóm?
Mnohopočetný myelóm (plazmocytóm) je zhubné nádorové ochorenie, ktoré vzniká malígnou premenou plazmatických buniek. Plazmatické bunky, plazmocyty, sú biele krvinky vyvíjajúce sa postupnou premenou po kontakte s cudzorodou látkou (napríklad baktériou, kvasinkou). Nachádzajú sa v kostnej dreni a sú zodpovedné za tvorbu protilátok. Nádorové plazmocyty (myelómové bunky) produkujú veľké množstvo jednej nefunkčnej protilátky, ktorá sa nazýva monoklonálny paraproteín. Paraproteín a jeho časti postupne poškodzujú obličky. Poškodenie obličiek je nezriedka asymptomatické a zistí sa náhodne. Sú však aj pacienti, u ktorých postihnutie obličiek je veľmi závažné a je potrebná dialýza. Asi u 1 % pacientov sa patologický paraproteín nevytvára – ide o nesekrečný myelóm. Okrem produkcie nadmerného množstva abnormálnych bielkovín nádorové bunky postupne poškodzujú kosť. Vytvárajú v kostiach viaceré ložiská, kde môžu vzniknúť patologické zlomeniny. Zároveň poškodzujú krvotvorbu v kostnej dreni a znižujú tvorbu normálnych protilátok, ktoré nás chránia pred infekciami. Preto pacienti s plazmocytómom sú náchylní na vznik rôznych závažných infekcii a krvácavých komplikácii.Výskyt ochorenia a jeho príčina
Mnohopočetný myelóm tvorí približne 0,9 % zo všetkých onkologických ochorení. Výskyt ochorenia narastá so stúpajúcim vekom. Priemerne postihuje 4 ľudí zo 100 000 obyvateľov. Častejšie postihuje mužov.Príčina ochorenia nie je známa. Medzi rizikové faktory môžeme spomenúť žiarenie, dlhodobé a opakované vystavenie niektorým chemickým látkam (napr. benzénu, pesticídom), genetickú predispozíciu a stúpajúci vek. Avšak niektorí pacienti rizikové faktory nemajú a ochorenie u nich aj napriek tomu vznikne.
Ako sa myelóm prejavuje?
Myelóm môže mať veľmi pestré klinické prejavy. V skorých štádiách ochorenia pacienti nemusia mať žiadne ťažkosti alebo ťažkosti, ktoré sa vyskytujú aj pri iných nezávažných ochoreniach.
Najčastejšie príznaky sú:
- Bolesť kostí a patologické zlomeniny – predovšetkým bolesť chrbtice, alebo iného miesta postihnutého ochorením. Pretrvávajúca alebo progredujúca bolesť, zlomenina, ktorá vznikne bez významnejšej traumy (napr. zlomenina rebra pri kýchnutí) by mala viesť ku podozreniu na myelóm.
- Opakované infekcie alebo závažný priebeh infekcie
- Únava, bledosť, zhoršená tolerancia fyzickej záťaže, zadýchavanie sa – sú prejavom chudokrvnosti pri myelóme.
- Krvácanie – zapríčinené zníženou tvorbou krvných doštičiek v kostnej dreni.
- Vznik opuchov, zníženie množstva moču – ako následok poškodenia obličiek.
- Nešpecifické prejavy – napr. úbytok hmotnosti, nechutenstvo, nadmerné potenie, teploty, zápcha, ospanlivosť a zmätenosť. Vznikajú pri poruche minerálového metabolizmu a vplyvom toxických a zápalových látok produkovanými nádorom.
Diagnostika myelómu
Prvotnými vyšetreniami pri podozrení na ochorenie sú laboratórne vyšetrenia z krvi a moču. V diagnostike myelómu a sledovaní efektu liečby je nevyhnutná biopsia kostnej drene. Pri posúdení rozsahu ochorenia sa používajú zobrazovacie vyšetrenia (najčastejšie RTG, PET CT, CT, MRI).Liečba ochorenia
Nie všetci pacienti s myelómom sú hneď po stanovení diagnózy liečení. Asymptomatickí pacienti sú pravidelne sledovaní. Liečba sa začína až pri progresii ochorenia, alebo po objavení sa príznakov. Symptomatickí pacienti sú liečení chemoterapiou, biologickou a podpornou liečbou. Druh liečby sa zvolí s prihliadnutím na zdravotný stav, pridružené ochorenia a individuálne potreby pacienta.
Dátum prípravy: november 2024
Kód: 000704502/2024/11