Správy zo spoločnosti Zentiva

pacient

23. mája 2024    /    Články

Únava - (ne)riešiteľný problém onkologických pacientov

Únava (ne)riešiteľný problém onkologických pacientov

MUDr. Juraj Chudej, PhD, MBA

Klinika hematológie a transfuziológie, Jesseniova lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzitná nemocnica Martin, Martin

Život s onkologickým ochorením vždy ovplyvňuje celkový fyzický aj psychický stav. Oznámenie diagnózy a jej následná liečba predstavujú zásah do životných plánov, očakávaní, predstáv. Vedľajšie účinky liečby, únava a psychická rozladenosť narúšajú komunikáciu, spoluprácu a často aj schopnosť tolerancie nielen u chorých, ale aj u ich blízkych a opatrovateľov. Učiť sa žiť s chorobou nie je ľahké, človek sa deň čo deň trénuje v trpezlivosti a pokore. Pacienti potrebujú vnímať podporu a jasne cítiť, že nie sú sami. Potrebujú čerpať silu, lásku a nádej z okolia aj napriek tomu, že sa akokoľvek bránia a nemôžu ju opätovať. Nešťastný a nespokojný pacient môže v okolí zdvojnásobovať pocit vlastného nešťastia. Pacient sa teda musí cielene učiť hľadať radosti v každodennom živote aj napriek akejkoľvek nepriazni osudu. Pacientove myslenie určuje kvalitu jeho života. Ak sa mu podarí ho zmeniť, zlepší si svoj život.

Čo môže pacient urobiť

  • Odpočívajte, ale nie príliš. Naplánujte si deň, aby ste mali čas na odpočinok. Uprednostnite počas dňa radšej krátke zdriemnutia alebo prestávky na odpočinok (30 minút alebo menej), ako jeden dlhý spánok. Zdriemnutia sú prospešné nielen preto, že sa vďaka nim cítite menej ospalí a bdelí, ale aj preto, lebo zlepšujú vaše kognitívne funkcie, reakčný čas, krátkodobú pamäť a dokonca aj náladu. Pomocou kognitívnych funkcií človek vníma svet okolo seba, jedná, reaguje, zvláda rôzne úlohy.
  • Niektoré lieky používané na liečbu bolesti, nevoľnosti alebo depresie môžu spôsobiť, že sa človek bude cítiť unavený a ospalý. Poraďte sa o tom so svojím lekárom.
  • Porozprávajte sa so svojím ošetrujúcim lekárom o akýchkoľvek problémoch s príjmom potravy. Keď človek cíti nevoľnosť, pomáha vyvarovať sa niektorým jedlám a nepripravovať jedlo. Počas dňa je vhodné konzumovať niekoľko menších porcií jedla (vyhneme sa tak aj ospalosti po najedení) a piť dostatok tekutín pomalším tempom.
  • Pravidelne primerane cvičte. Človek by mal cvičiť pravidelne, ideálne 2-3x týždenne, po dobu minimálne 30 minút. Záťaž by mala zodpovedať aktuálnemu zdravotnému stavu, mala by byť skôr mierna či stredne náročná. Poraďte sa so svojím lekárom o správnom cvičebnom pláne.
  • Vyhýbajte sa cvičeniu príliš neskoro večer.
  • Požiadajte svoju rodinu alebo priateľov, aby vám pomohli s vecami, ktoré vám spôsobujú únavu.
  • Snažte sa každú noc spať 7 až 8 hodín. Pomáha pravidelnosť v čase zaspávania a ranného vstávania.
  • Každý deň sa rozhodnite, ktoré veci sú pre vás najdôležitejšie a zamerajte sa na ne. Potom plánujte dopredu. Rozložte aktivity po celý deň a robte si prestávky. Robte veci pomaly, aby ste nespotrebovali príliš veľa energie naraz.
  • Vyhýbajte sa kofeínu. Ak kávu pijete pravidelne, vaše telo už na ňu môže byť zvyknuté a so zaspávaním nemusíte mať problém. Faktom ale zostáva, že kofeín môže narušiť optimálnu kvalitu spánku. Aj keď zaspíte, nasleduje časté budenie a telo sa tak nedostane do najdôležitejšej fázy hlbokého spánku.
Jedlo, cvičenie, relaxácia a spánok sú každodennými činnosťami, ktoré pomáhajú rehabilitovať telo aj myseľ.

Dátum prípravy: máj 2024
Kód: 000660681/2024/05