Správy zo spoločnosti Zentiva

obedujúci kolegovia

26. novembra 2024    /    Články

Suplementácia vitamínov skupiny B a onkologický pacient

Suplementácia vitamínov skupiny B a onkologický pacient

MUDr. Juraj Chudej, PhD, MBA
Klinika hematológie a transfuziológie, Jesseniova lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzitná nemocnica Martin, Martin

Je bezpečné užívať napr. vitamín B12 v priebehu onkologického ochorenia? 

Vzhľadom k úlohe vitamínu B12 v procese delenia buniek sa na prvý pohľad zdá, že by sme mali byť v jeho dopĺňaní u onkologických pacientov opatrní. Je však dôležité si uvedomiť, že onkologických ochorení je viacero typov, takže napr. pacienti s karcinómom žalúdka liečení pomocou gastrektómie sú na podávaní vitamínu B12 závislí. Aplikácia vitamínu B12 je rovnako nevyhnutná pri liečbe nemalobunkového karcinómu pľúc alebo malígneho mezoteliómu pleury pemetrexetom. S nedostatkom vitamínu B12 sú spojené aj neuroendokrínne nádory tenkého čreva (karcinoidy).

Súčasné znalosti však nie sú dostatočné k tomu, aby úplne opísali súvislosť medzi tumorigenézou a metabolizmom vitamínu B12. V odbornej literatúre nie sú k dispozícii klinické údaje, ktoré by potvrdzovali spojitosť medzi zvýšeným príjmom vitamínu B12 a progresiou prebiehajúceho onkologického ochorenia. Intuitívne väčšina odborníkov rozumie možným dôsledkom nedostatku vitamínu B12 v narušení imunitného systému a tým aj možnú príčinnú súvislosť s rozvojom onkologického ochorenia. No väčšina štúdií nepodporuje ani hypotézu, že by jeho zvýšený príjem mohol znižovať riziko malignity. Vzhľadom k tomu, že je vitamín B12 nevyhnutný pre syntézu červených krviniek a správne fungovanie nervovej sústavy je určite vo výžive onkologických pacientov dôležitý pre minimalizáciu nepriaznivých účinkov ako je anémia, oslabená imunita a kognitívne ťažkosti.

Skupina vitamínov B (B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12) bola navrhnutá ako potenciálne prospešná pri prevencii a liečbe malignity, ako aj pri zvládaní vedľajších účinkov jej liečby. Užívanie vitamínov skupiny B malo malý alebo žiadny vplyv na výskyt nádorového ochorenia, úmrtie zapríčinené onkologickým ochorením alebo celkové prežívanie. Pokiaľ ide o špecifické typy rakoviny, suplementácia vitamínmi skupiny B výrazne znížila riziko výskytu kožného melanómu. Aplikácia vitamínu B6 a vitamínu B12 by mohla byť účinná aj ako doplnková liečba zameraná na zníženie chemoterapiou indukovanej periférnej neuropatie.

V súčasnosti máme k dispozícii dve možnosti aplikácie vitamínu B12: intramuskulárnu (i.m.) a perorálnu (p.o.). Účinnosť oboch foriem je podložená medicínskymi dôkazmi. Veľa pacientov s nedostatkom vitamínu B12 je starších a má mnohopočetné komorbidity, často absolvujú opakované vyšetrenia a hospitalizácie. Potreba naplánovať podávanie injekcií vitamínu B12 je zbytočným doplnkom nákladov k už i tak zložitej starostlivosti. U pacientov s nedodržaním dávkovania perorálnych liekov môže byť i.m. cesta lepšou voľbou na zabezpečenie včasného podania. Na druhej strane môže p.o. náhrada zlepšiť adherenciu u pacientov, ktorí dávajú prednosť perorálnej medikácii pred injekciami. Perorálna náhrada bude užitočná aj u pacientov, ktorí majú averziu na injekciu. U starších pacientov so sarkopéniou môžu byť injekcie bolestivé a ich podávanie ťažké.

Všetci jedinci s dokázaným deficitom vitamínu B12 (napr.: kombinácia rizík u pacientov s onkologickým ochorením a dokázaným laboratórnym alebo klinickým deficitom vitamínu B12, ako sú:

a) vyšší vek - vekom sa metabolizmus vitamínu B12 zhoršuje, 

b) cukrovka - niektoré lieky na cukrovku napr.: metformín znižujú absorbciu vitamínu B12, 

c) stravovacie návyky - naturálny životný štýl, vegánstvo/vegetariánstvo spôsobujú znížený obsah/nedostatok vitamínu B12 v strave, nakoľko ich výhradným zdrojom sú potraviny živočíšneho pôvodu: mäso, živočíšne vnútornosti, ryby, 

d) súbežná liečba napr.: antacidá, inhibítory protónovej pumpy (napr.: omeprazol, pantoprazol) - ich používaním sa znižuje tvorba žalúdočnej kyseliny, čo spôsobuje poruchu absorbcie vitamínu B12), 

e) ochorenia tráviaceho traktu (napr.: chronický zápal žalúdka, celiakia, Crohnova choroba, stav po resekcii žalúdka a pod.) 

by mali byť liečení, pokiaľ neexistuje vážny dôvod, prečo tak neurobiť.


 

Dátum prípravy: november 2024 
Kód: 000705964/2024/11