Správy zo spoločnosti Zentiva

25. marca 2025 / Články
Pohybová aktivita a onkologický pacient
MUDr. Juraj Chudej, PhD, MBA
Klinika hematológie a transfuziológie, Jesseniova lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzitná nemocnica Martin, Martin
Podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) je nedostatok fyzickej aktivity štvrtým najvýznamnejším faktorom prispievajúcim všeobecne k úmrtnosti a môže dokonca predstavovať jeden z hlavných rizikových faktorov vzniku nádorového ochorenia. Pravidelné cvičenie a pohybová aktivita patria medzi najúčinnejšie nefarmakologické podporné prostriedky počas liečby ako aj v období remisie.
Fyzická aktivita, ktorá zahŕňa okrem cvičenia aj denné bežné činnosti a rekreačnú aktivitu, môže prispievať k udržaniu a zlepšeniu kvality života onkologických pacientov. Cvičenie naviac pôsobí proti stresu, obezite, ktoré tiež predstavujú ďalšie rizikové faktory vzniku nielen nádorového ochorenia. Pohyb u onkologických pacientov predstavuje neoddeliteľnú súčasť života. Pomáha zlepšiť celkovú kondíciu, prečistiť si hlavu, posilniť telo.
Počas liečby je veľmi dôležité sa udržiavať v kondícii, ktorá pomôže lepšie zvládať chemoterapiu a celkový psychický a fyzický stav. V priebehu liečby je možné dovoliť nanajvýš pohybovú aktivitu v rámci spoločenských hier, pomalé uvoľňovacie cviky, v čase ambulantného liečenia prechádzky, v prípade infaustnej prognózy nemá obmedzovanie pohybu zmysel. Súčasťou rehabilitácie po skončení intenzívnej terapie (dni až mesiace) je pohybová liečba. Zaťažovanie musí byť postupné a prísne individuálne podľa stavu pacienta. Následná rekonvalescencia u pacientov v dlhodobej remisii (roky) by mala byť podporená primeranou sústavnou a pravidelnou pohybovou aktivitou a mala by prechádzať v dlhodobé rekondičné cvičenie (chôdza, jazda na bicykli, plávanie, stolný tenis, kolektívne a loptové športy, ľahké posilňovacie cvičenia, relaxačné a naťahovacie cvičenia a ďalšie).
Fyzioterapia a liečebná rehabilitácia hrá významnú úlohu počas protinádorovej liečby a aj po jej ukončení. Fyzioterapia prispieva k zlepšeniu motorických schopností v zmysle rozsahu pohybov určitej oblasti, svalovej sily a koordinácie pohybov. Všeobecne možno onkologickú rehabilitáciu rozdeliť do niekoľkých kategórií. Rozlišujeme:
- preventívnu rehabilitáciu, ktorá predstavuje veľmi včasnú intervenciu s cieľom prevencie alebo minimalizácie komplikácií a následkov spojených s onkologickou liečbou (chirurgickou, rádioterapiou a systémovou),
- obnovujúcu rehabilitáciu, ktorej účelom je dosiahnutie plného zaradenia sa do spoločnosti a pracovného procesu,
- podpornú rehabilitáciu u pacientov, ktorých základná diagnóza alebo liečba viedli k trvalému deficitu určitého orgánového systému a cieľom je znovuzískanie funkčnej nezávislosti v maximálnej možnej miere,
- paliatívnu rehabilitáciu, ktorá pomáha pacientom v pokročilom štádiu ochorenia, kedy intenzívna rehabilitácia nie je možná.
Cieľom tejto rehabilitácie je maximalizovať komfort pacienta a zlepšiť kvalitu jeho života. U pacientov napr. s lymfedémom sa pre redukciu edému a zlepšenie funkcie lymfatického a venózneho systému odporúča pravidelné cvičenie vo vode aj na suchu podľa pokynov lekára a fyzioterapeuta.
Pri cvičení je dôležité aby pacienti, čo v najväčšom rozsahu, dodržiavali nasledujúce zásady:
- oblečte si ľahké oblečenie (nič tesné);
- pre kardio tréning (chôdza na mieste/po schodoch, beh na mieste, poskoky na mieste, chôdza/beh v teréne, chôdza s palicami (Nordic Walking) je vhodná pevná, športová obuv;
- počas cvičenia si púšťajte vašu obľúbenú hudbu;
- zapisujte si výsledky, ale aj to ako ste sa pri cvičení subjektívne cítili;
- doplňujte tekutiny (najlepšie čistú vodu);
- držte sa pravidla: vyberajte cviky od jednoduchších k tým ťažším;
- vyhýbajte sa dlhému sedeniu;
- cvičenie a pohybovú aktivitu rozložte na kratšie úseky v jednotlivých dňoch týždňa alebo v rámci dňa;
- získajte kamaráta na cvičenie; je pravdepodobnejšie, že budete cvičiť, pretože nechcete sklamať druhú osobu.
Redukcia stresu a dostatok spánku má samozrejme svoju úlohu. O strachu/strese sa porozprávajte so svojimi blízkymi, ošetrujúcim personálom. Rozhodne sa nevyhýbajte aktivitám, spoločnosti, záľubám/koníčkom.
Fyzická aktivita je všeobecne jedným z najdôležitejších predpokladov na udržanie fyzického a psychického zdravia. Tak ako má fyzická aktivita viaceré priaznivé účinky na zdravú populáciu, cvičenie môže prispievať prostredníctvom rôznych mechanizmov aj k zvýšeniu kvality života u onkologických pacientov napr.: zlepšenie kardiorespiračných a kardiovaskulárnych funkcií, imunitných funkcií, svalovej sily a flexibility, sebaúcty a nálady, zachovanie/zvýšenie podielu svalovej hmoty, redukcia tukovej hmoty, redukcia počtu a závažnosti vedľajších účinkov liečby vrátane nevoľnosti, únavy a bolesti, skrátenie času hospitalizácie, zníženie depresie, úzkosti, únavy. Nevyhnutné je individuálne komplexné zhodnotenie celkového zdravotného stavu pacienta a zohľadnenie možných kontraindikácií alebo limitujúcich faktorov pre fyzickú aktivitu (ku ktorým patria ochorenia pohybového aparátu, kardiovaskulárne a iné ochorenia).
Pred zaradením do cvičebných programov je v rámci prevencie nepriaznivých účinkov cvičenia u onkologických pacientov dôležité zhodnotiť aj úroveň ich fyzickej kondície a zistiť ich vzťah k fyzickej aktivite. Výzvu predstavuje aj schopnosť motivovať pacientov pre dlhodobé zmeny fyzickej aktivity. Cvičebný program u onkologických pacientov počas liečby aj po jej ukončení musí byť individualizovaný pod odborným dohľadom kvalifikovaných profesionálov, pričom treba zohľadňovať zdatnosť pacienta, onkologickú diagnózu, protinádorovú liečbu, komorbidity a ďalšie možné limitácie (napríklad periférnu neuropatiu, lymfedém, stómiu). Všeobecným odporúčaním pre onkologických pacientov je vyhnúť sa pohybovej inaktivite. Do pozornosti onkologickým pacientom dávame aj odborný portál onkofit https://onkofit.cz/, ktorý prináša video-odporúčania na cvičenia podľa jednotlivých diagnóz.
Dátum prípravy: marec 2025
Kód: 000736879/2025/03