Správy zo spoločnosti Zentiva

mladá žena v jedálni

29. októbra 2024    /    Články

Nádorová kachexia - sprievodný príznak na ceste s onkologickou diagnózou

Nádorová kachexia - sprievodný príznak na ceste s onkologickou diagnózou

MUDr. Jana Tabišová
Východoslovenský onkologický ústav, a. s., Košice

Približne polovica pacientov s pokročilým nádorovým ochorením má príznaky nádorovej kachexie. Tento syndróm zostáva u onkologických pacientov podhodnotený a často opomínaný jednak v diagnostike a tiež v liečebných intervenciách. Hmotnostný úbytok vplyvom vzniku nádoru môže byť tak rýchly a výrazný, že v mnohých prípadoch je aj prvým a jediným príznakom ešte neodhaleného zhubného ochorenia.

Podvýživa a nádorová kachexia

Podvýživa vo všeobecnom zmysle opisuje stav nerovnováhy medzi potrebou a dodávkou živín do organizmu. Do podvýživy patrí aj tzv. nádorová kachexia. Je to proces, kedy dochádza ku značnej strate telesných bielkovín i tukov. Spôsobujú to faktory lokálne (mechanické prekážky alebo bolesť prehĺtacích ciest), ale aj celkové (úbytok telesnej hmotnosti a znížený príjem potravy pri nechutenstve vplyvom špecifických nádorových činiteľov, prozápalových látok a metabolických zmien).
Boj s kachexiou u onkologických pacientov je z toho dôvodu komplikovaný, a aj keď sa lekárom podarí zabezpečiť dostatočný príjem živín, môže pretrvávať negatívny vplyv hormonálnych a imunitných vplyvov vlastnou prítomnosťou nádoru v organizme. Tento stav je, podobne ako u iných závažných ochorení, nazývaný tzv. anabolickou rezistenciou.

Nádorová kachexia je spojená s týmito zmenami:

  • rýchla strata svaloviny, ale aj tukovej hmoty
  • oslabenie imunity vedúce k infekčným komplikáciám, i k urýchleniu rastu a šíreniu nádoru
  • porucha funkcií vnútorných orgánov
  • zhoršenie psychického stavu (únava, depresia, zhoršenie kognitívnych schopností, atd’.)
  • spomalenie hojenia rán a pooperačné komplikácie s predlžením
    doby hospitalizácie
  • zvýšenie nežiaducich účinkov protinádorovej liečby, ktorá preto
    nemôže byť dokončená alebo vôbec zahájená
  • zhoršená odpoveď aj na dokončenú liečbu, teda celkovo nižšie
    percento vyliečených pacientov
  • skrátenie doby života a zvýšenie úmrtnosti.

Ako vieme ovplyvniť nechutenstvo a nádorovú kachexiu?

Problém nechutenstva u onkologického pacienta možno prekonať pomocou niekoľkých špecifických liekov vrátane hormonálnych prípravkov, avšak niektoré z nich majú sporný vplyv na prekonanie vlastného stavu kachexie, a preto sa bežne nevyužívajú. Priaznivý vplyv môžu mať z doplnkov stravy polynenasýtené mastné kyseliny zo skupiny živočíšnych foriem omega 3 mastných kyselín, ktoré priaznivo ovplyvňujú reaktivitu imunitného systému.

Pri zníženom príjme potravy pacientov s karcinómami hlavy a krku prispieva aj problém poruchy slinných žliaz a vnímanie chuti následkom liečby ožiarením v tejto oblasti. Preto sú okrem zapíjania stravy odporúčané aj rôzne sliznicu zvlhčujúce prípravky alebo tzv. umelé sliny. Naopak, obmedziť by sa mali korenené či suché, tvrdé pokrmy a tiež alkohol, pretože dráždia a vysušujú sliznice. Vhodným doplnkom je tzv. sipping, teda popíjanie výživových prípravkov, ktoré možno zakúpiť v rôznych formách a príchutiach v lekárni.

Problém nedostatočného príjmu stravy môže byť vyvolaný nielen nechutenstvom, ale aj mechanickou prekážkou v prehĺtacích cestách alebo bolestivým prehĺtaním, čo je stav veľmi častý u pacientov s nádormi prehĺtacích ciest. V tomto prípade je dočasnou možnosťou, najmä počas pooperačného obdobia, zavedenie sondy nosom do žalúdka a podávanie výživy cez ňu. V prípade nutnej nutričnej podpory po dlhšiu dobu alebo plánovane pred chemoterapiou / rádioterapiou sa pacient zabezpečuje tzv. gastrostómiou. Gastrostómia, teda vývod žalúdka cez brušnú stenu, možno vykonať počas operácie v celkovej anestézii alebo častejšie ambulantne na endoskopickom pracovisku ako tzv. PEG (tj. perkutánna endoskopická gastrostómia).

Aké sú všeobecné výživové odporúčania pre pacientov s nádorovým ochorením?

Medzi všeobecné výživové odporúčania pre všetkých onkologických pacientov patrí pestrá strava, kde by nemali chýbať kvalitné tzv. kompletné bielkoviny (t.j. mliečne výrobky, vajcia, chudé mäso), dostatok čerstvej zeleniny a ovocia. Pozitívny prínos majú nenasýtené mastné kyseliny prítomné v rastlinných olejoch a zo živočíšnych tukov omega-3 mastné kyseliny z rybieho oleja. Vynechať by sa naopak mali údeniny, tučné červené mäso, vyprážané potraviny a strava z tzv. rýchleho občerstvenia, pretože tieto potraviny nielenže zhoršujú trávenie, ale môžu prispieť aj k zhoršeniu zdravotného stavu. Ďalej sa odporúča stravu rozdeliť do viacerých menších porcií a nemalo by sa zabúdať na dostatočný príjem tekutín. Popritom je z viacerých hľadísk prínosná aj včasná pooperačná rehabilitácia a pravidelná primeraná pohybová aktivita, ktorá priaznivo ovplyvní metabolické aj imunitné procesy.

Dátum prípravy: október 2024
Kód: 000696427/2024/10