Správy zo spoločnosti Zentiva
17. decembra 2024 / Novinky
Staré a exspirované lieky nepatria do koša ani do záchodu! Obaly z nich treba správne triediť.
Staré a exspirované lieky nepatria do koša ani do záchodu! Obaly z nich treba správne triediť.
Bratislava, 3. december 2024 – V každej domácnosti sa občas nájdu lieky, ktoré už neužívame, alebo ktorým uplynula doba exspirácie. Mnohí však netušia, čo s nimi. Často ich jednoducho hodia do koša, čo môže mať vážne následky pre životné prostredie aj pre naše zdravie. Nespotrebované lieky môžu znečistiť vodu, ohroziť prírodu a navyše predstavujú riziko pre deti aj zvieratá.
V roku 2023 sa na Slovensku vyzbieralo 105 ton liekového odpadu z viac ako 2 100 lekární. Najviac liekov sa vyzbieralo v Bratislavskom kraji, naopak, najmenej na východe Slovenska – v Košickom a Prešovskom kraji. Oproti predchádzajúcim rokom to bol výrazný pokles, ktorý bol zapríčinený zatvorením spaľovní, ktoré mali povolenie na likvidáciu tohto odpadu. V roku 2024 sa situácia zmenila a do septembra bolo vyzbieraných 237 ton liekového odpadu.
„Aktuálne pokračuje jesenný zber liekov. Celý proces je teraz efektívnejší, pretože jednotlivé lekárne môžu cez novú aplikáciu nahlasovať množstvo odpadu z liekov, čím sa zabezpečí plynulejší odvoz,“ vysvetľuje Lucia Balážiková, hovorkyňa ŠÚKL.
Prehľad množstva vyzbieraných liekov od obyvateľstva v r. 2018 - 2023
Rok | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
Celkový súčet v kg | 145 658 | 170 389 | 160 720 | 197 183 | 241 576 | 105 907 |
Zdroj: ŠÚKL, https://www.sukl.sk/buxus/docs/rozhodnutia/Vyrocna_sprava_SUKL_2023_.pdf
Nespotrebované a exspirované lieky patria do lekárne
Lieky nikdy nevyhadzujte do koša ani nesplachujte do záchoda. Nespotrebované lieky sú nebezpečný odpad a ich účinné látky sa môžu dostať do odpadových vôd. Preto najlepší a najekologickejší spôsob, ako sa ich zbaviť, je odovzdať ich priamo v lekárni. A to úplne zadarmo. Vyzbierané lieky sú následne likvidované certifikovanými firmami v špeciálnych spaľovniach pri vysokých teplotách.
„Používanie preexspirovaných liekov môže byť nielen neúčinné, ale aj škodlivé pre vaše zdravie. Po uplynutí doby exspirácie sa účinnosť liekov môže výrazne znížiť, čo znamená, že už nebudú fungovať tak, ako by mali. A to môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie, preto je dôležité prestať ich užívať a odovzdať ich priamo v lekárni, kde sa o ne postaráme ekologicky a bezpečne,” hovorí Magdaléna Senešiová, regionálna manažérka z BENU lekárne.
Ako správne triediť obaly z liekov?
Keď hovoríme o správnom nakladaní s liekmi, nesmieme zabudnúť ani na to, čo po ich užití ostane – prázdne obaly. Tie totiž vytvárajú odpad a ten by sme mali správne vytriediť. „Aj pri triedení obalov z liekov platí to, čo pri iných obaloch - čo sa od seba dá oddeliť, jednoducho oddeľte a vytrieďte samostatne. Nezabudnite pred vyhodením papierové krabičky skrčiť alebo zošliapnuť, aby sa do koša zmestilo, čo možno najviac odpadu a aby sa nevyvážal vzduch. A v neposlednom rade, vyhadzujte obaly prázdne,“ radí Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.
No a ako vytriediť jednotlivé obaly? Pri papierovej krabičke je rozhodovanie jednoduché. Patrí do koša na papier, rovnako ako príbalový leták. Ak sa však obal skladá z viacerých zložiek, triedi sa podľa toho, aký materiál v ňom prevláda. V prípade blistra – obalu, z ktorého sa lieky musia vytlačiť, je to plast a patrí do triedeného zberu plastov.
OZV ENVI - PAK nielen edukuje verejnosť, ale aj sprevádza výrobcov na ceste k ekodizajnu, ktorý zahŕňa prechod na obaly, ktoré sú ľahšie triediteľné a lepšie recyklovateľné. Tento proces nie je len o zmene materiálov, ale aj o komplexnom prístupe k optimalizácii celého životného cyklu obalov.
Zodpovedný prístup k liekom a obalom
Na udržateľnosti a na tom, aby sa s liekmi a ich obalmi nakladalo správne, záleží aj výrobcom liekov. Spoločnosť Zentiva sa nezameriava len na znižovanie environmentálnych dopadov svojej výroby, ale aj na hľadanie riešení, ktoré pozitívne ovplyvňujú životné prostredie. „Ako výrobca farmaceutík si uvedomujeme svoj vplyv na spoločnosť a životné prostredie a vnímame našu zodpovednosť. Preto sme radi, že dosahujeme veľký pokrok v mnohých oblastiach udržateľnosti. Napríklad, za rok 2023 sme významne znížili emisie CO2 a prekonali tak aj vlastné ciele. Navyše, všetky naše európske výrobné závody sú napájané výlučne obnoviteľnou energiou a z toho pražského sme už minulý rok nevyviezli žiaden odpad na skládku, čím sme tento záväzok splnili so 7 ročným predstihom,“ vysvetľuje Mojmír Krutý, generálny manažér spoločnosti Zentiva.
Tieto kroky sú v súlade so širšou víziou zodpovedného podnikania, ktorá zahŕňa aj podporu správnej likvidácie liekov. Spoločnosť Zentiva sa preto spojila s OZV ENVI - PAK, aby spoločne edukovali verejnosť a upozornili na dôležitosť správnej likvidácie exspirovaných a nespotrebovaných liekov a ich obalov. „Naším cieľom je znižovať množstvo odpadu z liekov a podporovať zodpovedné triedenie obalov,“ uzatvára Krutý zo Zentivy.
Čo patrí do liekového odpadu
- všetky formy nevyužívaných, starých alebo exspirovaných voľnopredajných liekov, liekov na predpis (kvapky, roztoky, sirupy, tabletky, granuláty, kapsule, masti, gély, pasty, náplasti…) – do lekárne ich odneste iba vo vnútornom obale - t. j. v blistri, sklenenej či plastovej nádobe, hliníkovej tube a pod.
- ihly, ktoré sú súčasťou balenia lieku (použité striekačky s ihlou) – sa odovzdávajú zvlášť v osobitnej nádobe odolnej voči prepichnutiu
Čo nepatrí do liekového odpadu, a vytrieďte to ako bežný domáci odpad:
- vonkajší obal liekov a príbalový leták
- kozmetika
- vitamíny, výživové doplnky
- odpad zo zdravotníckych pomôcok a ortuťové teplomery (ortuť je nebezpečný odpad, a preto ortuťové teplomery nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu, ale ho odovzdajte do zberne odpadov, prípadne špecializovanej firme zaoberajúcej sa likvidáciou nebezpečných látok)
- homeopatické lieky
Zdroj: https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/inspekcia/nakladanie-s-odpadmi?page_id=1312
O ENVI - PAK
OZV ENVI - PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkov podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje triedený zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnocovanie a recykláciu. ENVI - PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI - PAK zasadzuje.
O spoločnosti Zentiva
Zentiva je paneurópska platforma, ktorá vyvíja, vyrába a poskytuje vysokokvalitné a cenovo dostupné lieky pre viac ako 100 miliónov ľudí v Európe. Zentiva má 4 vlastné výrobné závody a širokú sieť externých výrobných partnerov, ktorí zabezpečujú bezpečnosť dodávok. Ponúkame riešenia v kľúčových terapeutických oblastiach, ako sú kardiológia a kardiovaskulárny systém, diabetes, onkológia, respiračné ochorenia, CNS a zameriavame sa na rozširovanie nášho portfólia v oblasti samoliečby. Zentiva je vo vlastníctve súkromnej investičnej spoločnosti, dosahuje udržateľný dvojciferný rast a má ambiciózny 5-ročný plán ďalšieho silného (organického a anorganického) rastu v celej Európe.
Sme tím takmer 5 000 jedinečných talentov, ktorých spája náš cieľ poskytovať zdravie a wellbeing pre všetky generácie. Chceme, aby Zentiva bola skvelým miestom na prácu, kde sa každý cíti vítaný a oceňovaný a kde môže byť sám sebou a prispievať tak k spoločnému úspechu najlepšie, ako vie. Ďalšie informácie o spoločnosti Zentiva nájdete na www.zentiva.com alebo www.zentiva.sk.
Kontakt:
Samuel Medvecký, e: samuel.medvecky@zentiva.com